Jak se starat o své brusle
Chceme mít krásné brusle a ne rezavé (o)kopačky!
Někteří z nás se možná aniž by to tušili o své brusle nestaráme tak, jak bychom správně měli. Otřít je do sucha hadříkem je sice skvělá věc, ale bohužel to nestačí.
Pojďme se společně podívat na to, jak správně pečovat nejen o brusle na krasobruslení, co všechno budeme potřebovat a jak správně postupovat. Připraveni? Jdeme na to!
Není chránič jako chránič
Po příchodu do šatny ideálně hned po tom, co je vyndáme z tašky, nasazujeme na brusle plastové chrániče. O tom, že není chránič, jako chránič se přesvědčíme právě teď. Chráničů máme totiž několik typů. Začněme těmi „tvrdými“, které chrání nože převážně vůči mechnickému poškození.
Prvním typem jsou univerzální, celogumové a elastické chrániče. Jejich výhodou je, že se nemusejí dále už nijak upravovat. Stačí je nasadit na nože a je hotovo. Nevýhodou může být vyšší pořizovací cena.
Druhým typem jsou pak chrániče z pevného plastu s kovovou pružinkou uprostřed. Nevýhodou může být, že tento typ je nutné po jejich zakoupení upravit dle délky nože a sešroubovat kovovou pružinkou. Stává se také, že nedokáží tolik odvést přebytečnou vodu z chrániče a nože pak reznou. Výhodou je však skvělá cenová dostupnost.
Pozor si dejte i na nasazení chrániče na brusli správným koncem!
U pevných chráničů, část s vyšším koncem patří vždy na zadní část nože (dozadu, směrem k patě).
Pokud byste nasadili chrániče opačně, může při chůzi dojit k poškození boty brusle!
Plastové či gumové chrániče chrání nůž při chůzi před poškozením (jedná se hlavně o nečistoty a jiné předměty, na které můžeme při přesouvání se k ledu stoupnout) a ztupením (opět o nějaký předmět, či podlahu).
Z bruslí chrániče stahujeme těsně před vstupem na ledovou plochu a znovu je nasazujeme po odchodu z ledu.
Chrániče se vždy nasazují směrem od paty ke špičce (k zoubkům).
Drak podletí most a přistane na náměstí…
Ani šněrování bruslí nelze brát na lehkou váhu. Taková špatně zavázaná tkanička může způsobit pořádné problémy… Ať už jde (v tom lepším případě) o pár promeškaných minut z tréninku, nebo v tom nejhorším třeba i o zranění!
Jak si tedy správně brusle uvázat?
U špičky tkaničky příliš neutahujeme, aby se mohly prsty v brusli volně hýbat. Směrem ke kotníku utahujeme tkaničky více. Nejvíce potom poslední 2 až 3 dírky. Pevně utahujeme ještě první háček.
Důležité je mít oblast kotníku pevně utaženou, aby nedošlo k zranění např. vyvrknutí. Horní část brusle utahujeme o trochu méně, abychom se v bruslích mohli dobře hýbat a tzv. se „dostat do kolen“.
Pokud máme tkaničky příliš dlouhé, NIKDY je neomotáváme kolem kotníku, ale přidáváme ještě jednu kličku.
U špičky tkaničky příliš neutahujeme, aby se mohly prsty v brusli volně hýbat.
Směrem ke kotníku utahujeme více a nejvíce potom poslední 2 až 3 dírky.
Trénink máme za sebou, tak co s bruslemi dál?
Po každém tréninku utíráme hadrem do sucha celý nůž i prostor v oblasti šroubků. Na utřené nože nasazujeme látkové chrániče tzv. „bačkůrky“, které chrání nože před poničením během transportu. Zároveň pak absorbují i přebytečnou vlhkost z nože. Pokud by se tak nestalo, nože nám začnou reznout.
Doma brusle vždy vyndáme z tašky a sušíme je při pokojové teplotě. Nikdy je nepokládáme na radiátor. Vlivem vysoké teploty by mohlo dojít k deformaci a změnám vlastností brusle.
Jako bonus můžeme využít antibakteriální sprej, který do bruslí nastříkáme. Brusle budou krásně vydezinfikované a budou nám krásně vonět.
Teď už jsi expertem v péči o brusle!
Pokud jsi shlédl celé video a dočetl článek můžeme s klidným srdcem prohlásit, že už bezpečně víš, jak se o brusle starat.
Příště se podíváme na to, jak by měl každý krasobruslař udržovat svoji fyzičku a jaké cvičení je vhodné k tomu, abyste byli na ledě hvězdy!